Profesyonel Cilt Bakımı için Püf Noktaları

Cildimiz insan vücudunun en büyük organıdır. Tüm vücudumuzu kaplar ve yaşayan  hisseden ve her türlü duygu durumunda tepki veren bir örtüdür. Örneğin soğuk veya sıcak havada ya da kötü beslenme sonucunda tepkileri farklı farklıdır. Bu kadar önemli bir organa gerekli önemi ve bakımı veriyormuyuz? Cilt deyince hemen hemen hepimiz yüz bölgemize bakmak olarak algılarız, oysa vücudumuzda bizden aynı önemi ve bakımı bekler.

Profesyonel cilt bakımı dediğimizde öncelikle işin uzmanlarından yardım almak çok önemlidir.

“Cilt tiplerine göre farklı ihtiyaçlar ve bakımlar mevcuttur. Kliniğimizde bize danışan kişilerin öncelikle cilt yaşını tespit ediyoruz bu önemli bir ayrıntı, biyolojik yaşımız ve cilt yaşımız çoğu zaman farklılık gösterebilir. Bize danışan hastalarımızın cilt yaşı bazen biyolojik yaşlarından çok daha fazla olurken bazende çok daha genç oluyor. Biz kliniğimizde kişiye özel programlar sunuyoruz , öncellikle cilt tipi ne olursa olsun (karma, yağlı, normal,kuru) cildi mutlaka temizleyerek  başlıyoruz temizlemek derken profesyonel anlamda gözeneklerin derinlemesine arınmasından bahsediyoruz, günümüzde en çok tartışılan bize danışan hastalarımızın da merak ettiği konu cildimizdeki siyah noktaları sıkmalı mıyız? “

Profesyonel Cilt Bakımı için Hijyen Şart Mı?

Cildimizdeki gözenekleri profesyonel cilt bakımı yaparken elbette ki hem kapalı komedonları (milia) hem de siyah noktaları temizlemeliyiz. Ancak burada önemli olan bu temizliğin profesyonel bakım esnasında uygun olan aşamalardan geçen ciltteki gözeneğin hijyenik koşullarda arındırılmasıdır. Aksi takdirde tıkanan gözenekler cildin oksijenlenmesini engelleyeceğinden cilt yenilemez ve bu tıkalı olan gözeneklerdeki biriken yağ ve kir tabakası sivilce oluşumuna neden olur. Burada önemli olan evde tırnaklarla asla gözenekler sıkılmamalıdır. Bu şekilde ciltte leke ve iz kalma olasılığı yüksektir.

Temizlik aşamasından sonra, yine cildin yaşı ve ihtiyacı uzman tarafından göz önüne alınarak ciltte sarkma mevcutsa ya da geniş bir yüzü daha ince göstermek istersek hifu sistemlerinden yararlanabiliyoruz, ultrasonik dalgalarla cilde derinin altında bulunan smas denilen kas tabakasını uyararak ciltte sıkılaşma ve şekillenme sağlıyoruz.

Bu tedavilere başlamadan önce kişinin düzenli haftalık kürlere gelememe durumunda tek kullanımlık cosmelan (ciltte 8-10 saat kalan doktor kontrolünde uygulanan bir maske) uygulamasını tercih ediyoruz. Bu uygulamayla yüz güldürücü sonuçlar aldığımız gibi yine lekenin durumuna göre lazer tedavilerini de tercih ediyorum. Özellikle seboreikkeratoz (yaşlılık lekeleri) da ya da akne sonrası derin (skar) izlerde lazerlerle tedaviler çok uygundur.

Fraksiyonel mikro iğneleme (Dermapen) uygulaması sonrası ilk gün ciltte kızarıklıklar oluşabilir. Güneş koruyucu kullanmak gerekir. Problemin ağırlığına göre, hastaya uygulanacak tedavi, 7-15 günde bir  seans yapılır.

Yapılan uygulamalardan sonra düzenli ve doğru nemlendirilen cilt,serbest radikallerden (hava kirliliği,güneş vs.) korunacağı için cildin yaşlılık etkileri gecikecektir.

Bir cevap yazın

WhatsApp chat