Depilasyon Uygulamaları

Hepimiz epilasyonu duymuşuzdur ancak depilasyonu çok az kişi kelime anlamı olarak biliyordur. Sizler için araştırıp ne anlama geldiğini öğrenmeye çalıştık. Ve depilasyonun evde yaptığımız uygulamalara verilen ad olduğunu sonucuna vardık. Tüy dökücü krem kullanmak ve traş etmek gibi işlemlerin adına deniliyor.

Epilasyona uyarlanmış, istenmeyen tüylerden kurtulmak için uygulanan ağda, cımbız gibi klasik yöntemlerin haline lazer epilasyon ya da iğneli denir. Deri üzerinden yalnızca kıl köküne dokunulmadan tüy ve kılların temizlenmesine depilasyon denir. Basit tabirle depilasyon ağda ya da cımbız gibi klasik yöntemlerin epilasyon aleti ile uygulanmasıdır.

Depilasyon Yöntemleri Nelerdir?

Kısa Süreli Depilasyon Yöntemleri: Kısa süreli depilasyon yöntemleri; tüy dökücü kremler, traş, jilet ve losyonlar kullanılarak yapılan tüyleri yok etme yöntemine denilir. Kıl kökleri bu tip yöntemlerde alınmadığı için 2-3 gün sonra tüyler tekrar uzar ve yeniden işlem yapmanız gerekir.

Zaman kaybı, kısa süreli depilasyonun en büyük dezavantajıdır. Acısız olmaları ise avantajıdır. Tüy dökücü kremler bu yöntemde kökleri yok etmez, krem yüzeye uygulanıp bekletildikten sonra spatulası ile sıyrılarak atılır bu yöntem kısa sürelidir. Ayrıca tüy alırken jilet kullanmada cilde zarar verilebilir.

Uzun Süreli Depilasyon Yöntemleri: Tüysüz cildi uzun süre istiyorum diyenler uzun süreli depilasyon yöntemlerini acılı da olsa tercih edebilir. Ağda, uzun süreli yöntemde en sık kullanılan yöntemdir. Ayrıca uzun süreli depilasyon yöntemleri arasında iplik ve cımbız da vardır. Cımbız, ılık ağda iplik, sir ağda ile yapılan işlemlerin tümüdür. Kıllar bu yöntemlerde kökü ile alındığı için daha uzun süreli işlemler oluyor. Sir ağda yöntemi depilasyon yöntemlerinde en uzun süreli yöntemdir, çam ağaçlarından elde edilen reçineden sir ağda yapılır ve kıl köklerini şeker içermediği için beslemez, salonlarda profesyonellerce yapılabileceği gibi bunun dışında evde her bayan tarafından da yapılabilir.

Kılı kökü ile birlikte cımbız ve evde kullanılan epilatörler birlikte alan göreceli uzun süreli yöntemlerdir. Kılık kökü ile birlikte alınması epilatörler ve cımbızda önemlidir, kırılarak kıl alınırsa hem daha sert çıkar hem de batık riski artmış olur. Özellikle tercih edilen cımbızların bu nedenle körelmemesi ve uzun ömürlü olması çok önemlidir.

Depilasyon vücuttaki kılların geçici olarak klasik epilasyon yöntemleri kullanılarak alınması yöntemidir.Depilasyon uygulamaları çeşitli şekillerde yapılabilir. Depilasyon çeşitleri epilasyon sırasında kullanılan aracıya göre isimlendirilir. Örneğin cımbız, tüy dökücüler, ağda depilasyonda kulanılan aracılardır.

Vücutta belli bölgelerde normal olarak, bazı bölgelerde anormal olarak aşırı kıllanma görülür. Bu aşırı kıllanma sebebi hormonal olabileceği gibi, genetikte olabilir. İşte vücutta aşırı oluşan bu tüyler rahatsız edici olur. Hareket kısıtlamasına kadar birçok şeyi kısıtlar. Kadınlar için depilasyon konusu erkeklere göre daha da önemlidir. Fakat sırtında aşırı derecede kıl bulunan erkekte itici görülebilir. Bu tarz aşırı kıllanmalara geçici epilasyon değilde lazer epilasyon yapılması ve sonsuza kadar kurtulunması daha akılcı bir yöntemdir. Şimdilerde geçici epilasyon yöntemlerinde de yapılan yenilikler sayesinde tüylerinizi her aldığında bidahaki sefere daha zayıf çıkararak belli sürenin sonunda iyice seyrelmesine yardım etmektedir.

Depilasyonu bayanlar bacak bölgesine, koltukaltı bölgesine, bikini bölgesine ve genital bölgeye uygulamaktadır. Erkeklerde depilasyon yöntemlerinden yararlanmak en sık kullandıkları bölge de bacak, kaş arası ve göğüs bölgesidir.

Bir cevap yazın

WhatsApp chat